LaFabbrica Della Pasta is rooted in the stories about pasta in ancient times. The story begins over 500 years ago when the durum wheat semolina travelled down the roads of Gragnano, Italy. One would have seen the pasta drying on canes, slowly moving to the rhythm of the winds as it gently dried. The everyday activities of the inhabitants going about their daily routines. This is the scenario where 500 years ago the best pasta in the world was produced in Gragnano! The artisan production was born from the mix of Gragnano’s natural spring water and the durum semolina that took place in a mixing tank. The Pasta was then malgamated in the “gramola” and hand pressed, in ancient time, and eventually mechanically pressed. The precious mixture was pushed through a bronze die by the Pastaio. Different bronze dies produced many different pasta shapes that were then dried under the sun off the streets of Gragnano on bamboo canes and caressed by the hug of the winds of Lattari mountains and the Sorrento gulf. The skill of the Pastaio completed the production with a careful and constant control on the drying pasta.
-
Spaghetti di Gragnano
Regular price $8.95Regular priceUnit price per -
Gli Elicoidali
Regular price $6.99Regular priceUnit price per -
Matassa Tagliatelle
Regular price $8.95Regular priceUnit price per -
e Fusilloni
Regular price $8.95Regular priceUnit price per -
'e Paccheri di Gragnano
Regular price $9.95Regular priceUnit price per -
Tri Colore Gili Italiani
Regular price $9.00Regular priceUnit price per -
Tri Colore Fusilli
Regular price $8.95Regular priceUnit price per -
Fussilli della Regina HANDMADE
Regular price $13.95Regular priceUnit price per -
Fussilli Capri-HANDMADE
Regular price $13.95Regular priceUnit price per -
Sold out
7 Day Pasta Set A Pasta for Each Day
Regular price $49.95Regular priceUnit price perSold out -
Emozioni Familia-No Cook Lasagna Sheets
Regular price $16.95Regular priceUnit price per -
Gli Straccetti
Regular price $8.95Regular priceUnit price per -
Sold out
-
Fidanzati Capresi
Regular price $7.95Regular priceUnit price per -
Matasse Tagliolini
Regular price $8.95Regular priceUnit price per -
Orecchietta
Regular price $7.95Regular priceUnit price per -
Fusilli al Ferretto
Regular price $8.95Regular priceUnit price per -
Candele Ca'pont
Regular price $7.95Regular priceUnit price per -
Cannelloni
Regular price $7.95Regular priceUnit price per -
Dilatoni Rigati
Regular price $7.95Regular priceUnit price per -
'e Bucatini 'e Perciatelli
Regular price $7.95Regular priceUnit price per -
E Penne. de zite Rigate
Regular price $7.95Regular priceUnit price per -
E Penne de Zite Lisce
Regular price $7.95Regular priceUnit price per